Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Çalışma Şartları ve Maaşları 2018

Zabıt katipleri Yüksek Yargı’da, Anayasa Mahkemesi’nde, İcra Müdürlükleri’nde, Cumhuriyet Savcılıklarında ve Bölge İdare Mahkemeleri gibi yerlerede çalışırlar. Çalıştıkları yerlerde yazışma, dosyalamaların yapılması, kalem işleri ve duruşma tutanaklarının düzenlenmesi gibi görevleri üstlenirler. Alınan görevler büyük sorumluluk içerdiği için de, zabıt katibi olabilmek zordur ve bazı şartları vardır. Peki zabıt katibi nasıl olunur, çalışma şartları ve maaşları nasıldır?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt katibi olmak isteyen insanlarımız, bazı eğitimlerden geçiriliyor. Eğitimlere girebilmek için de ilkokul mezunu olmak yeterli olabiliyor. 4 yıl verilen eğitimin sonrasında zabıt katibi adaylarına meslek lisesi diplomaları veriliyor. Daha sonra da 657 sayılı devlet memuru kanununa göre Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmiş kadro ve unvan gibi derecelere göre tazminat alabiliyorlar.

Meslekte ileriye gidebilmek için verilen 4 yıllık eğitimin sonunda eğitim verilen kişilerin lisans ve yüksek lisans diplomalarına sahip olmaları gerekiyor. Bunun için de Anadolu Üniversitesi ile anlaşma sağlanıyor ve zabıt katibi adaylarına açıktan öğretim şansı tanınıyor.

Zabıt Katibi Çalışma Şartları

Zabıt katipleri genellikle açık veya kapalı büro ortamlarında çalışırlar. Hal böyle olunca da çalışılan ortamda memuriyet ortamı hakim oluyor. Bazı zamanlar iş yoğun olduğu zaman da, katipler mesai zamanının dışında da çalışmak zorunda kalabiliyor. Ayrıca sürekli bilgisayar ve masa başında kalacağınız için de eklem bölgelerinizde, gözlerinizde ve duruş bölgelerinizde sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katibi olabilmek için, ilk olarak Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen mülakatlarda başarılı olunması gerekiyor. İşe yeni başlayan bir zabıt katibi 2.500 TL civarında maaş alabilirken, uzun yıllardır çalışan ve deneyim kazanan katipler ise yaklaşık 3.300 TL maaş alabiliyorlar.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir