WordPress’te Site Dışı Linkleri Nofollow Yapmak

Gözünüz gibi baktığınız web sitenizin içerisindeki yazılara, zaman zaman reklamlar eklenebiliyor. Özellikle yazılara yorum atarak kendi sitelerini linkleyen insanlar, hem sitemize zarar veriyor hem de bizim üzerimizden backlink kasabiliyor. Peki bu durumu nasıl engelleyebiliriz?

WordPress’te Site Dışı Linkleri Nofollow Yapmak

Siteye eklenen linkleri nofollow yapmak için Nofollow for external link adında bir eklenti kuruluyor. Aşağıdaki resimlere bakarak eklentiyi yükledikten sonra ayarları kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Apply Nofollow to Menu: Bu seçeneği seçerseniz eklenti devreye girmiş oluyor.
 • Exclude Domains: Bu seçeneğin içerisine, Nofollow uygulamasını aktifleştirmek istemediğiniz siteler varsa, domainlerini yazabilirsiniz. Domainleri örnekteki gibi virgüllü olarak yazarsanız, eklentide hiçbir şekilde sorun çıkmayacaktır.

 

Benzer Yazılara Göz Atın...

2 Responses

 1. Sac Ağırlık Hesaplama dedi ki:

  Eklenti ile ilgili bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Fakat şu kısmı tam anlamadım : Özellikle yazılara yorum atarak kendi sitelerini linkleyen insanlar, hem sitemize zarar veriyor hem de bizim üzerimizden backlink kasabiliyor.”
  Siteye neden zarar geliyor ? Benim de bir kaç sitem var ve bu sitelerime yorum geldiğinde backlinkli bir şekilde onay veriyorum. O zaman siteme zarar mı vermiş oluyorum ?
  Bir de bu eklentiyi kullanmadığımız zaman wordpress’in default link verme şekli dofollow mudur ? Ya da şöyle sorayım ; rel etiketi kullanmaz isek, bu nofollow olarak mı algılanır ? Yoksa dofollow olarak mı algılanır.

 2. Ozan dedi ki:

  Bende bahadır arıyordum problem olabiliyor bu tür linkler bize belki çok zararı olmaz diye düşünüyorum ama karşıda ki ekstra çaba sarf etmeden kazanç sağlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir