Spor Polisi Nasıl Olunur?

Polis teşkilatının en yeni birimlerinden olan Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü 2012 yılından bu yana hizmet vermektedir. Sportif faaliyetlerde ortaya çıkabilecek holiganlık durumlarını engellemek adına kurulmuş olan bu şube müdürlüğü, genellikle futbol müsabakalarında aktif görev almaktadır.

2012 yılında oynanan Galatasaray – Beşiktaş Engelliler Basketbol Müsabakasında ortaya çıkan olaylar sonrasında kurulan Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü, futbol başta olmak üzere basketbol, voleybol, hentbol gibi salon sporlarının yanı sıra at yarışı, otomobil yarışı, motosiklet yarışı gibi bir çok farklı spor branşında da hizmet vermektedir. Polislik görevine başlanıldıktan sonra ilk 2 yıl karakol, çevik kuvvet gibi alanlarda görev yapan polis memurları, mesleklerindeki 2. Yılı doldurmalarıyla birlikte bir çok farklı karakol ve şubeye tayin edilirler. İstekleri doğrultusunda ve açık olması durumunda Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü’ne atanan polisler, genellikle dinamik, uzun boylu ve yetenekli memurlar arasından seçilmektedir.

Spor Polisinin Görevleri Nelerdir?

Spor polislerinin başlıca görevleri arasında oynanan müsabakaların kavgasız bir şekilde tamamlanması, tribünde yer alan taraftarların arasında çıkabilecek olayların önüne geçilmesi, engellenmesi ya da başlaması durumunda müdahele edilerek son verilmesi gibi sporcuların güvenliğini kapsayan bir çok görevleri vardır.

Spor Polisi Ne Kadar Maaş Alır?

2017 yılı itibariyle görev yerleri, ek görev süreleri, kıdemleri ve taltiflerine göre spor polislerinin maaşları farklılık gösterse de, en az 4000 Türk Lirası civarında bir maaş aldıkları edindiğimiz bilgiler arasında.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir