Naylon Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Naylon staj tabiri, lise ve üniversite eğitiminin sonunda staj yeri bulamayan öğrenciler için ortaya çıkmıştı. Haliyle staj yeri bulamayan öğrenciler, mecburen staj defterlerine de bir şey yazamıyorlar. Staj defterlerinin, staj yapılmadan doldurulmasına da naylon staj adı veriliyor. Peki staj yeri bulamayan öğrenci kardeşlerimiz, naylon staj defterini nasıl doldurabilirler?

Staj yapmak ve staj defterini kendi departmanına göre doldurmak çok önemlidir. Çünkü dolduracağınız defter, yaptığınız işin ciddiyetine göre gerçekçi ve inandırıcı olmalıdır. Staj yeri bulamayan öğrenciler maalesef ‘’Staj defterine ne yazacağız?’’ gibi düşüncelere kapılabiliyor.

Örneğin bir şirket için staj yerine verildiniz fakat, staj için yer bulamadınız. Gayet doğal bir durum, veya o an şansınız da yaver gitmemiş olabilir. Siz yine de, en inandırıcı şekilde staj defterini doldurabilirsiniz. Öncelikle staj bölgesindeki şirket veya kurum hakkında detaylı ve ince bilgiler edinmelisiniz. İyi bir araştırma yapmalısınız ve kurumun içerisindeki çoğu şeyden haberdar olmalısınız. Tüm bu bilgilere eriştikten sonra geriye kalan iş, sizin ciddi yazım tarzınıza ve inandırıcı olmanıza kalıyor. Cümlelerinizi oldukça inandırıcı seçmelisiniz ve hep aynı cümle üzerinden yürümemelisiniz. Bazen şu şekilde yazınıza devam etmenizde fayda var; ‘’Bugün burada bunu yaptık, şunları toparladık.’’ Şirket veya kurumun içerisinde bir eylemi yerine getirdiğiniz hakkında da yazılar yazarsanız, staj defteriniz daha da gerçekçi bir hal almaya başlayacak ve sizin de işinizi kolaylaşacaktır.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir