Liseden Sonra Nasıl Polis Oldum?

Uzun zamandır lise mezunları için polislik sınavları düzenleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde de düzenleyeceği polislik sınavları ile bir çok lise mezununa polis olmanın kapısını aralayacak. Polis kolejlerinin kapatılması sonrasında en erken polisliğe adım, liseyi bitirdikten hemen sonra olmaktadır. Eskiden orta öğretim sonrası lise için polis kolejleri eğitim verirken, artık kapatılması ile sadece lise sonrası başvuru yapmak mümkünleşmiştir.

Emniyet Teşkilatı’na katılımdaki ilk şart, YGS’den 280 civarında ham puan almanızdır. Her yıl yeni bir puan belirleniyor olsa da, 280 civarında seyretmektedir. YGS’de 280 civarında bir ham puan alarak, o yıl belirlenen barajı aşmış olmanız halinde, bankalardaki Polis Akademisi hesabına para yatırarak, Polis Meslek Yüksekokulu’na başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra maksimum 2-3 hafta sonraya tekabül eden mülakatlar için size tarih bilgilendirmesi yapılır. Bu mülakatta, sağlık problemleriniz incelenir, fiziki aşamalardan geçersiniz ve sözlü mülakat ile tamamlarsınız.

Sağlık incelemesinde soyunur, doktor incelemesine girersiniz. Vücudunuzda herhangi bir izin olmaması ve boy kilo oranınızın ideal olması, bu aşamayı geçmeniz için yeterlidir. Bir sonraki aşama olan spor mülakatında şınav, mekik, trambolin üzerinde yürüme tarzında fiziki olarak dayanımınızı test eden birkaç teste tabii tutulursunuz. Bu aşamaları tamamladıktan sonra geriye kalan tek etmen, sözlü mülakattır. Sözlü mülakat 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak psikologlar ile görüşme yapılır. Bu görüşmede polisliğe psikolojik olarak hazır olup olmadığınıza bakılır. İkinci sözlü mülakat aşamasında ise karşınızda Emniyet Müdürleri oturur. Size uzatılan kartlardan bir tanesini seçmeniz istenilir. Seçtiğiniz karttaki soruyu doğru cevaplamanız ve bu aşamada bıraktığınız izlenimin güzel olması kabul edilmeniz bakımından oldukça önemlidir.

Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra asil veya yedek olarak intibak eğitimine kalmaya hak kazanırsınız. İntibak eğitiminde de sağlık ve eğitim aşamalarında elenen çok kişi olduğu için, yedek olmanız durumunda da çağrılmanız yüksek ihtimaldedir. Bu eğitimi de tamamladıktan hemen sonra, 2 yıl sürecek polis öğrenciliği dönemi sizin için başlayacaktır. 2 yıllık öğrenciliğin hemen sonrasında ise karakol, güven timi ya da çevik kuvvette olmak üzere görevinize başlarsınız.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir