Kosgeb’ten 50 Bin TL Hibe Nasıl Alınır?

Girişim yapmak veya iş yeri açmak isteyen insanlarımızın akıllarında her zaman aynı soru beliriyor: ‘’Kosgeb’ten nasıl 50 Bin TL hibe alabilirim?’’

Kosgeb, bildiğiniz gibi ülkemizde faaliyet gösteren ve yeni girişimcileri destekleyen bir kuruluş. Peki bu kuruluştan gerçekten de nasıl hibe alabiliriz?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb’in başvuru üzerine ücretsiz olarak sunduğu uygulamalı girişimcilik eğitimi, girişim yapmak isteyen insanlara hem hibe hem de tecrübe konusunda fazlasıyla destek olacaktır. Fakat müracaat çok olduğu için, başvurunuzu olabildiğince erken yaparak eğitime katılabilirsiniz. Unutmayın ki, bu eğitime katılmadan kesinlikle hibe alamazsınız. Ayrıca eğitim süresince iş planı, iş ilerleyişi hakkında da daha güzel bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğitimi almaya başladığınız zaman da kesinlikle katılım zorunluluğunuz olacaktır.

Hibe ve Hakediş

Eğitiminizi başarıyla bitirdikten sonra, iş planınızı hazırlamalısınız. Planınız hazır olduktan sonra kurul önüne çıkarsınız. Kurul ise sizlere işinizle alakalı bir takım sorular soracaktır. Soruları cevaplayıp, kurul onayını aldıktan sonra artık başlayabilirsiniz demektir. Onayınızı aldıktan sonra Kosgeb ile bir taahhütname imzalarsınız ve aklınızda planını kurduğunuz iş yerinizi açarak harcamalarınızı yapmaya başlarsınız. Daha sonra harcamalarınıza ait faturaları Kosgeb’e iletirsiniz ve Kosgeb bu faturalar karşılığında sizlere 50 bin TL hibeyi, taksit olarak ödemeye başlar. Unutmayın ki, işe başlayacağınız zaman elinizde para bulunmalı. Çünkü 50 bin TL size taksitle ödenir ve toplu alma gibi bir durum söz konusu değildir.

Bilmeniz Gereken Detaylar

  • İşiniz için ilk başlarda sadece siz harcama yapacaksınız.
  • Kosgeb size hibeyi toplu olarak vermez. Aylık taksitlerle 1.000 – 1.500 TL şeklinde alabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda ödeme gecikebilir veya yapılmayabilir.
  • Taahhütname imzası attıktan sonra 2 yıl boyunca iş yerinizi kapatamazsınız.
  • Kosgeb, fatura konusuna çok dikkat etmektedir. Kesinlikle illegal yollardan faturalarınızı şişirmemelisiniz. Bu durum farkedilirse, hibeniz kesilecektir.
  • Hibe miktarı olan 50 bin TL en üst limittir. Fakat bu hibe miktarında belirlenen bazı kriterler yer alabilmektedir. İş yeri açma desteği ve ekipman desteği gibi harcamalar için ayrı ödemeler yapılabilir.

Kosgeb desteği alırken, unutmamanız gereken tek şey vardır. Harcamalarınızı ilk başlarda sadece siz yapacaksınız ve yaptığınız ödemelerini yarısını da olsa hibe ile almış olacaksınız. Hibe süreci uzun olarak görünse de, sizin için gerçekten avantajlı olacaktır.

Benzer Yazılara Göz Atın...

1 Response

  1. Asaf Eren dedi ki:

    hibe parayı kimse kimseye vermez 100 kere başvurdum eğitime gittim sonuç 0 birtürlü alamadım alan varsa anlatsın bizde alalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir