IBM’in Yeni Teknolojisi ile Bilgisayarlar 200 Kat Hızlanıyor!

Dünyaca ünlü IBM’ in yakın zamanda geliştirdiği yeni işlemci tipi ile hafıza içinde işlemci modeli geliştirilerek, öncelikle yapay zeka uygulamalarında çığır açıyor. İşlemci hızı yaklaşık olarak 200 katına çıkarılarak, işlemlerin çok daha az sürede yapılmasına, daha karmaşık işlemlerin yürütülmesine imkan sağlanıyor.

Bilgisayar İşlemciliğinde “ All-In One “ Yaklaşımı

Bildiğimiz masaüstü bilgisayarlar ile birlikte dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, işlemci ve hafızasıyla ilgili işlem birimlerine sahiptirler. Bu işlem birimleri “ von Neumann “ sistemleri olarakta bilinirler. Modern dijital hesaplama alanında öncü sayılan ünlü fizikçi ve bilgisayar bilimcisi John von Neumann’ dan alırlar bu işlem birimleri isimlerini. Dataları hafıza ile işlemci birimi arasında çevrim şeklinde hareket ettirmek suretiyle çalışırlar. Bu tip bir işlem tipi, sıklıkla yavaş olarak ve pek de verimli olmayacak şekilde sonuçlanır.

En azından hızlı ya da verimli olmasa da, bilgisayar hafızasını kullanmamıza olanak sağlayan bir sistem. Aynı zamanda “ hafıza içi işlemci “ olarak bilinen işlemsel hafıza, sadece bilgisayar sisteminin hafızasındaki fiziksel özellikleri kullanarak veri işleme ve depolama görevini görürler.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir