Dünyanın Kabusu WannaCry’ın Şifresi Çözüldü

Geçtiğimiz aylardan beri dünya çapında milyonlarca bilgisayara el koyan ve kullanıcısına tehditler savuran virüs WannaCry, artık eskisi kadar tehlikeli olamayacak.

WannaCry Nedir?

WannaCry son zamanlarda tüm dünya çapında yayılan zararlı bir yazılımdır. Kullanıcıların bilgisayarına giren ve bilgisayardaki dosyaları esir alan virüs programı, kullanıcılardan bitcoin istemeye başlamıştı. Bitcoin’i yatırmayan kullanıcıların dosyalarını kilitleyen ve bilgisayarı da kullandırtmayan bu yazılım, kendi hatasından dolayı artık eskisi kadar tehlikeli olamayacak.

Dosyalar Kurtulabilir

WannaCry, kullanıcıların dosyalarını kendi tarafına geçirerek kullanıcıları dosyalarından tamamen mahrum bırakıyordu. Fakat yazılımın içerisinde bulunan bir hata sayesinde, WannCry’ın şifresi çözüldü. İncelemelere göre bu yazılım, programları bilgisayarınızdan silmiyor, sadece saklıyor. Peki WannaCry bu programları nereye saklıyor?

$RECYCL Dosyasını Bulmalısınız

WannaCry, dosyalarınızı $RECYCL adlı klasöre yüklüyor. Ayrıca bu dosya sizin bilgisayarınızda muhafaza oluyor ve tamamen şifresiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Virüs’e teslim olmamak için bu dosyayı mutlaka bilgisayarınızda bulmalısınız. Dosyayı bulamazsanız, büyük ihtimalle görünür halde değildir. Bilgisayarınızın özelliklerinden, klasörleri görünür hale getirerek bu klasörü bulmalısınız. Klasörü açtığınızda, bilgisayarınızdaki tüm dosyalarınızın orada olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede de tehditlere aldırış etmeden, dosyalarınızı rahatlıkla alabilirsiniz.

WannaCry üzerinde çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki aylarda bu virüs yazılımı, büyük ihtimalle tamamen ortadan kaldırılacak. O zamana kadar da kullanıcılarla böyle bir açık paylaşılıyor. Yazılımın içerisindeki bu açık sayesinde, siz de tehditlere aldırmadan dosyalarınızı geri kurtarabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir