Chrome Otomatik Oynatılan Videoları Engelleme Yeteneğine Sonunda Ulaşıyor!

Google internet tarayıcısının yeni sürümüyle bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Chrome otomatik video oynatmayı engelleme yeteneğine ocak ayında yayınlanacak güncellemeyle ulaşacak.

Google’ den yapılan açıklamalara göre videoların birden oynatılmaya başlamasının en sık gelen kullanıcı şikâyetlerinden biri olarak bulundu. 2018 Ocak ayında yayınlanmaya hazırlanan Chrome 64 sürümüyle birlikte videoların otomatik oynatılmasına sadece ses açık değilken veya kullanıcı videoyla ilgilendiğinde izin verileceği de bilgiler arasında yer aldı. Google’ dan yapılan açıklamada videoların sadece kullanıcılar ilgili sayfada bir yere tıklaması veya dokunması durumunda otomatik olarak oynatılacağı ifade edildi. Mobil cihazlarda videonun bulunduğu sayfanın ana ekrana eklenmesi ve ilgili sitedeki içeriklerin düzenli olarak oynatılması durumunda da otomatik oynatmaya devam edilecektir.

Google yapılacak değişiklikle birlikte otomatik video oynatma özelliğinin kullanıcılara saygılı hâle geleceğini belirtti.

Chrome otomatik video oynatmayı engelleme özelliği dışında yenilikler de sunacaktır.

Chrome otomatik video oynatmayı engelleme özelliğinden önce yayınlanacak güncelleme ise kullanıcılara bazı siteleri tamamen sessize alma imkânı vereceği gibi sessize alınan siteler de sonraki oturumlarda sessiz kalacaktır.

 

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir