Bataryasız Telefon Test Aşamasında!

Şarj problemi, günümüzde telefon kullanıcılarının kabusu olmuş durumda. Özellikle bu problemlerle başa çıkamayan kullanıcılar son dönemlerde PowerBank cihazlarını satın alıyorlar. Fakat yine de şarj problemi tamamen ortadan kalkmıyor. Geçtiğimiz günlerde bilim insanları, yaptıkları araştırmalarla beraber bataryasız çalışan bir telefonu oluşturmayı başardılar.

Bataryasız Telefon

Yapılan derin çalışmaların sonucunda bilim insanları, bataryasız ve şarjsız telefonu üretmeyi başardılar. Cihaz, etraftan aldığı radyo sinyalleriyle beraber çalışıyor. Cihazın içerisine giren radyo sinyalleri, en yakında bulunan baz istasyonlarıyla buluşarak işlevini yerine getirebiliyor. Çağrı alma, çağrı bekletme ve arama gibi birçok işlevi yerine getirmeyi başaran telefon, daha da geliştirilecek.

Radyo Sinyallerine Gerek Kalmayacak

Araştırmayı yapan bilim insanları, cihazın çalışabilmesi için 3,5 mikrowatt enerjinin depolanması gerektiğini söyledi. Bu durum biraz zor olduğu için de, ilerleyen aylarda tekrardan çalışmalar başlayacak ve cihaz tam bağımsız ve bataryasız şekilde çalışmaya başlayacak. Son zamanlardaki şarj problemi nedeniyle akıllı telefon tercih etmeyen kullanıcıların sayısı da hızla artıyor. İlerleyen günlerdeki çalışmalar ise hücresel bir şebekeye yönelik olacak. Yani cihaz, radyo sinyalleri olmadan da sadece basit bir hücresel şebekeyle veya Wi-Fi yönlendiricisiyle çalışabilecek. Tabii ki çalışmaların hangi boyutlara ulaşacağını şimdilik bilmiyoruz. Şayet çalışmaların sonucunda bataryasız basit bir cihaz ortaya çıkarılırsa, telefon piyasasında oldukça ilgi görür diye düşünüyoruz.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir