Audi Q8 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – Audi Q8 Alınır mı?

Audi Q8 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – Audi Q8 Alınır mı?

Almanya otomotiv devlerinden olan Volkswagen’in şirketi olan Audi, SUV aracı Q7 ile sağladığı başarıdan sonra BMW X6 ile Mercedes Benz GLE Coupe’ye rakip olacak Audi Q8 modelini Çin’de gerçekleştiği etkinlikle tanıttı.

Tasarım açısından Q7 modeline göre daha sportif ve agresif olan Q8, 1.775 litre maksimum bagaj hacmine sahip olarak üretilecek. Q8 tavan tasarımı olarak Coupe tarzı alçalan tavana sahip olurken, firmanın imzası olarak kabul edilen altıgen ızgara tasarımı ile birlikte Audi A6, Audi A7 ve Audi A8 modellerinde de tercih edilen Quattro tasarımına sahip olacak.

Audi Q8 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – Audi Q8 Alınır mı?

Audi Q8 Genel Özellikleri

Audi Q8 modelinden esinlenecek olan Audi Q8, iç mekanda benzeyecek olmasına rağmen 5 koltukla satışa sunulacağı daha kısa boyutlarda olacak. Yaklaşık olarak temel alınan Q7’ye göre 40 mm kadar alçak olurken, 650 litrelik bagaj hacminden dolayı 27 mm daha geniş bir iç hacme sahip olacak. Alçak ve geniş olması nedeniyle iyi bir yol tutuş kapasitesi olurken, arka kısmı için çok nokta ile bağlantılı olan süspansiyon sistemi söz konusu olacak.

İki tane modeli havalı süspansiyona sahip olacak Q8, 3 farklı süspansiyon sistemiyle satışa sunulurken, süspansiyon sistemleri ciddi bir konfor sağlayacak.

İç kabininde A8 için geçen sene tanıtılmış olan iki farklı büyüklükteki dokunmatik ekran sayesinde tüm sistemler kontrol edilebilecek. Dokunmatik ekran kullanılması sayesinde de çok fazla bir tuşa sahip olmayacağı için kabin sade bir görünüm sergileyecek.

Q8 SUV modeli, 3 farklı koltuk tip ve 4 farklı deri tipi ile satın alınabilirken, 23 hoparlöre sahip olacak ses sistemi kullanılacak. 39 farklı sürüş asistan sistemi bulunacak araç, kullanıcıları için 4 farklı sürüş asistan paketi ile satışa sunulacak.

Audi Q8 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi – Audi Q8 Alınır mı?

Audi Q8 Teknik Özellikleri

Audi Q8, 3.0 litrelik benzinli ve dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği sunarken; benzinli Q8 ‘’55 TFSI’’ ünitesi ile 340 beygir güç üretecek.

‘’50 TDI’’ üniteye sahip olacak dizel motor ise, 285 beygir güç üretirken; 600 Nm tork üreterek 100 kilometre hıza 6,3 saniyede ulaşacak.  Aynı zamanda araç maksimum 230 km/s hıza çıkacak.

Benzer Yazılara Göz Atın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir